PROJEKT 1000 TRAS

Towarzystwo Narciarskie „Biegówki" stawia sobie za cel stworzenie do sezonu 2014/2015 1000 profesjonalnie przygotowywanych tras do rekreacyjnego uprawiania narciarstwa. Lista tras stworzonych do tej pory: http://trasy.tnbiegowki.pl/

Akcja „Stwórzmy razem 1000 tras" jest skierowana do fanów narciarstwa biegowego, którzy chcieliby mieć profesjonalnie przygotowaną trasę biegową w swoim sąsiedztwie.

Na mocy umowy sponsoringowej pomiędzy z łódzką firmą Tenir Serwis Sp. z o.o. TN „Biegówki" może zakupić po bardzo atrakcyjnej cenie do 1000 sanek YTS Lightweight Tracksetter wyprodukowanych na licencji amerykańskiej firmy Yellowstone Track Systems. Sanki te służą do zakładania śladów. TN „Biegówki" korzysta z nich m.in. przygotowując trasę Zalesie Górne – Żabieniec. Sanki chcemy udostępniać każdemu, kto spełni następujące warunki uczestnictwa w akcji:

1. Pokaż, że jesteś liderką/liderem na swoim terenie! W tym celu zmobilizuj minimum 15 osób, które będą Cię wspierać przy przygotowywaniu i (musimy się z tym liczyć) sprzątaniu trasy. Każda osoba z grupy musi złożyć deklarację członkowską TN „Biegówki" oraz opłacić składkę za rok 2011 – 40 zł. Technicznie – pobierz deklarację członkowską i po wypełnieniu wyślij skan wszystkich lub (będzie dłużej trwało) prześlij je listownie do koordynatora akcji. UWAGA! W uzasadnionych przypadkach koordynator akcji może zmniejszyć limit minimalnej liczby osób w grupie.

2. Wskaż przebieg trasy – przyślij mapkę i napisz, kto jest właścicielem lub administratorem terenów, po których ma przebiegać trasa. TN „Biegówki" podpisało porozumienie z Nadleśnictwem Chojnów w sprawie wytyczania tras. Wytyczając trasę, zwróć uwagę na sportowo-rekreacyjne oraz praktyczne możliwości jej zastosowania. Od strony sportowo-rekreacyjnej świetne są trasy na niewielkich pagórkach. Ostre zakręty i stromizny są za to niepożądane. Od strony praktycznej: dobrze, by w pobliżu był przystanek komunikacji publicznej oraz jakiś serwis narciarski i wypożyczalnia biegówek.

3. Bądź kreatywny – wskaż napęd swojego śnieżnego rydwanu. Może to być zaprzęg konny, traktor, skuter śnieżny lub coś, na co jeszcze nie wpadliśmy. Pamiętaj, by uszanować właściciela gruntu, na którym będzie trasa oraz mieszkańców najbliższej okolicy – wybieraj najcichszy i najbardziej ekologiczny rodzaj napędu. Na przykład Nadleśnictwo Chojnów (gospodarz naszej trasy Zalesie Górne – Żabieniec) ma przez cały rok problem z kierowcami quadów, którzy nagminnie wjeżdżają na tereny leśnie, omijając szlabany, hałasują, niszczą poszycie oraz stwarzają zagrożenie dla spacerowiczów, rowerzystów i jeźdźców – użycie quada do zakładania trasy byłoby nietaktem.

Po spełnieniu przez grupę powyższych warunków TN „Biegówki":

1. Wyda liderowi sanki do użytkowania i podzieli się swoimi doświadczeniami z zakładania śladu.

2. Doradzi, jak uzyskać pozwolenie na zakładanie trasy od właściciela lub administratora terenu.

3. Przeprowadzi szkolenie z fundraisingu, tak aby grupa była w stanie znaleźć Partnerów trasy – do utrzymania trasy będą potrzebne pieniądze np. na paliwo do traktora!

Uwaga! Stworzyliśmy również model patronacki dla firm i instytucji.

Prowadzisz duży ośrodek wypoczynkowy lub wyciąg narciarski. Myślisz o dodaniu trasy biegowej do swojej oferty? Sontaktuj się z nami, przedstawimy Ci ofertę patronacką, która pomoże w realizacji tego pomysłu!